راه اندازی کسب و کار

نکات کلیدی و اصول مهم مغازه داری

نکاتی برای کسب درآمد و سود بیشتر

نکات کلیدی و اصول مغازه داری

ممکن است چنین سوالاتی برای شما هم پیش آمده باشد:

با ۱۰ تا ۲۵ میلیون تومان چه مغازه ای می توانم بزنم؟

با ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان چه مغازه ای می شود باز کرد؟

با ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان چه مغازه ای بزنم بهتر است؟

مغازه سوپرمارکت چقدر سود دارد؟

مغازه شال و روسری درآمد خوبی دارد یا نه؟

راه اندازی یک فروشگاه لباس بچه گانه چقدر سرمایه می خواهد؟

کت و شلوار فروشی یا عطر فروشی چقدر سرمایه نیاز دارد؟

چه مغازه ای بزنم که سود بیشتری داشته باشد؟ و …

اگر شما هم بخواهید مغازه ای باز کنید، با چنین سوالاتی روبرو می شوید و ممکن است ضمن مشورت با افراد مختلف پاسخ های بسیار متفاوتی  هم شنیده باشید.

ما در این مطلب می خواهیم به دو سوال اساسی زیر پاسخ دهیم:

 • کجا مغازه بزنم که سود بیشتری داشته باشد؟
 • چه مغازه ای بزنم که کسب درآمد بیشتری داشته باشم؟

حقیقت امر این است که در چه محلی مغازه زدن و یا چه مغازه ای زدن همه بستگی به این دارد که شما در کدام شهر و کدام محله قصد مغازه زدن دارید و یا از چه توان مالی برخوردارید. چون قیمت ها از بالای شهر تا پایین شهر کاملا متفاوت است. ممکن است شما در پایین شهر با ۵۰ میلیون بتوانید مغازه باز کنید اما در بالای شهر با ۱۰۰ میلیون هم نتوانید. در زیر به نکات کلیدی و مهم مغازه داری همراه با کسب درآمد و سود بیشتر می پردازیم.

نکات مهم در مورد محل مغازه

شما در هر کجا که هستید و در هر جایی که قصد دارید مغازه بزنید، بایستی از چند گروه زیر اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید:

 • کلی فروش های منطقه مورد نظرتان ( بنکدار ها ): از کلی فروش های محله ای که می خواهید در آنجا مغازه بزنید، سؤال کنید؛ فلان مغازه که می خواهم باز کنم به چه مقدار سرمایه برای خرید جنس نیاز دارد. (متوسط فروش در ماه چقدر است و چقدر سرمایه باید در ماه در نظر گرفته شود. معمولا چند ماه طول می کشد تا یک مغازه پا بگیرد و مشتریان اولیه را جذب کند یعنی سودآور شود.)
 • بنگاه دار های منطقه مورد نظرتان ( مشاوران املاک ): از بنگاه دارهای محله ای که می خواهید مغازه باز کنید بپرسید؛ فلان مغازه در این محله اجاره اش چقدر است. کمیسیون بنگاه چقدر می شود.
 • طراح دکور: از طراح دکور بپرسید که فلان مغازه را در فلان محله می خواهم باز کنم خرج دکورش چقدر می شود؟
 • فروشندگان تجهیزات و تعمیرکاران: از فروشندگان تجهیزات باید راجع به قیمت تجهیزات لازم برای راه اندازی یک مغازه یا فروشگاه سؤال کنید و اینکه هزینه نگه داری و تعمیرات آن ها در سال چقدر است. حتی بپرسید مصرف آب و برق و گاز چگونه است؟

در آخر اطلاعات و قیمت های بدست آمده را کنار هم گذاشته و می فهمید به چه مقدار سرمایه برای مغازه احتیاج دارید. چند ماه باید صبر کنید تا سرمایه گذاری شما در مغازه یا فروشگاه سودآور شود. مکان مغازه خیلی مهم است. شلوغ بودن و در معرض رفت و آمد مردم قرار گرفتن و در کل بیشتر دیده شدن بر روی قیمت مغازه تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که ممکن است مغازه سر چهارراه اجاره اش دو برابر مغازه کناری اش باشد. حتما به فکر چگونه دیده شدن و زیاد شدن مشتری ها باشید.


اگر شما هم مغازه دار هستید و یا قصد مغازه زدن دارید، اگر شما هم می خواهید کسب و کار خود را به بهترین وجهی راه اندازی کنید، اگر دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید، اگر می خواهید از رقیبان خود جلوتر باشید، فرصت را از دست ندهید و حتما ویدئوی آموزشی دوره جامع فروش و مغازه داری را مشاهده نموده و نکات گفته شده در آن را بکار بندید. در این ویدئوی آموزشی اصول مهم و کاربردی برای افزایش فروش مغازه و پیشی گرفتن از رقبا برای علاقمندان به کسب درآمد بیشتر بیان شده است. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای سنگین را بگیرید.

نکات مهم مغازه زدن

نکات مهم در زمینه اجناس مغازه

اگر شما هم می خواهید بدانید که چه مغازه ای باز کنم؟ چه مغازه ای سود بیشتری دارد؟ برای دانستن پاسخ چنین سوالاتی چند نکته را باید مد نظر قرار داد:

 • خود فرد و تجربه اش: به این معنی که اول باید به خودتان و علاقه و توانایی و همچنین تجربه ای که دارید، نگاه کنید. آیا بلد هستید چیزی بفروشید؟ تا حالا تجربه فروش داشته اید یا نه؟ اصلا علاقه به فروش چه چیزی دارید؟
 • جنس مخصوص مغازه با توجه به محل مغازه: اگر قصد اجاره کردن مغازه در محلی را دارید، باید حتما به وضعیت آن محله از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توجه نمایید. بایستی دقت کنید که در آن محله خاص چه چیزی بفروشید، سود بیشتری می کنید. به طور مثال در محله ای که بیشتر قشر کارگر و متوسط به پایین زندگی می کنند، اگر مغازه لوازم لوکس بزنید قطعا مجبور به تغییر آن خواهید شد. همچنین اگر در محله ای مرفه نشین، فقط به دنبال ارزان ترین قیمت ها باشید و به کیفیت اهمیت زیاد ندهید، احتمالا به همان سرنوشت دچار خواهید شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم خواندن مقاله ” کسب درآمد بدون سرمایه با مغازه ” را از دست ندهید.

نکات مهم مغازه زدن و کسب درآمد بیشتر

نکاتی که برای مغازه باز کردن توجه به آن ها لازم است:

 • در هر جایی که آمد و شد مردم بیشتر است، کسب و کار هم پر رونق تر و نهایتا کسب درآمد هم بیشتر خواهد بود.
 • این نکته را مد نظر قرار دهید که در هر محله، چیزی ارائه دهید که نیاز مردم آن محله و منطقه و یا رهگذران آن باشد و آن ها حاضر به خریدن کالا و خدمات شما باشند.
 • اگر مغازه تان در جای شلوغ و پر رفت و آمد نیست، از تبلیغات و روش های جذب مشتری استفاده کنید. چون در مکان های شلوغ تر مغازه ها بیشتر در معرض دید مردم قرار می گیرند، پس طبعا اجاره مغازه در مکان های پر رفت و آمد تر بیشتر است. اگر توان اجاره بالا را ندارید می توانید در مکان خلوت تر مغازه بزنید اما بایستی از تبلیغات موثر برای کشاندن مشتری به مغازه خود استفاده نمایید. برای اینکه با تبلیغات و روش های جذب مشتری بیشتر آشنا شوید، ” انواع روش های تبلیغاتی برای جذب مشتری” را دنبال نمایید.

آشنایی با انواع مغازه داری

برای اینکه با انواع مغازه داری آشنا شوید، بهتر است بدانید که شما در مغازه تان یا محصول یا کالا و یا جنسی را می فروشید؛ و یا اینکه در مغازه خود خدمتی را ارائه می دهید. انواع مغازه های سوپرمارکتی ، مغازه های لوازم آرایشی بهداشتی ، مغازه های فروش لوازم خانگی و … از نوع اول هستند که کالا یا جنسی را می فروشند. اما مغازه های آرایشگری و انواع سالن های زیبایی ، مغازه های تعمیرات لوازم خانگی و … از نوع مغازه هایی هستند که خدمات ارائه می کنند.

برای باز کردن مغازه های فروش کالا یا محصول نیاز به تخصص خاصی نیست و افراد با سرمایه لازمه کار و تا حدی دانستن مهارت فروشندگی و مغازه داری می توانند این نوع مغازه ها را راه اندازی و اداره نمایند. ولی در مورد مغازه هایی که خدمات ارائه می دهند، وضع تفاوت می کند. افراد برای باز کردن چنین مغازه هایی باید در آن زمینه تخصص و مهارت لازم را داشته باشند. مثلا مغازه تعمیرات لوازم برقی خانگی، لازم است که فرد با تعمیرات لوازم برقی آشنایی داشته و مهارت این کار را داشته باشد. بنابراین می توان چنین جمع بندی کرد که اگر در زمینه خاصی تخصص و مهارت کافی ندارید ولی سرمایه لازم برای مغازه باز کردن را دارید، می توانید به سمت فروش کالا و یا جنسی خاص و یا سوپرمارکت باز کردن بروید. برای اینکه بتوانید به بهترین وجه ممکن مغازه خود را اداره نمایید، لازم است با آموزش مغازه داری هر چند به طور کوتاه و مختصر آشنا شوید. اگر در زمینه مغازه داری و فروشندگی مهارت لازم را نداشته باشید ممکن است با ضررهای جبران ناپذیری مواجه شوید. توصیه ما به شما این است که صرف هزینه برای آموزش بسیار بهتر از ضررهای سنگین بعدی و حتی خدای ناکرده ورشکست شدن است. در همین راستا یک سری محصولات آموزشی را آماده کرده و در دسترس شما عزیزان قرار داده ایم که دوره جامع مغازه داری و فروش تمامی آموزشها را یکجا در خود دارد. با تهیه این محصول آموزشی خواهید توانست با فوت و فن های مغازه داری و فروشندگی آشنا شوید. همچنین خواهید توانست به افزایش فروش و جذب مشتری بیشتر بپردازید. موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن