راه اندازی کسب و کار

فوت و فن مغازه داری و اصول اولیه آن

نکاتی برای کسب درآمد و سود بیشتر

فوت و فن مغازه داری چیست؟

اگر شما هم مغازه ای دارید، حتما با سئوال فوت و فن مغازه داری چیست؟ روبرو شده اید و ممکن است ضمن مشورت با افراد مختلف پاسخ های بسیار متفاوتی هم شنیده باشید. بنابراین بهتر است که با فوت و فن های مغازه داری آشنا شوید.

هدف اصلی مغازه خدمت به مشتری است

این جمله را فراموش نکنید ؛ همیشه حق با مشتری است. یک نکته مهم در مغازه داری و کسب و کار این است که باید خیلی خوب به حرفهای مشتری گوش دهید و با احترام زیاد سعی در شناخت هر چه بهتر نسبت به نیازها و درخواست او نمایید. این نیاز را به بهترین شکل پاسخ دهید و هیچ وقت با مشتری برخوردی از سر کبر و غرور نداشته باشید.

البته گاهی کارگران و فروشندگان مغازه شما امکان دارد برخوردهای ناپسندی با مشتریان داشته باشند. بهتر است این مطلب را به آنها گوش زد کنید که همیشه حق با مشتری است. ضمنا خود شما وقتی انتظار دارید کارگر یا فروشنده مغازه با احترام با مشتری برخورد کند. همیشه سعی کنید شما هم با احترام و منطقی با فروشنده یا کارگر مغازه برخورد نمایید.

به ظواهر مغازه اهمیت زیاد بدهید

وقتی مشتریان از کنار مغازه شما می گذرند و آن را می بینند. اولین چیزی که توجه آنها را جلب می کند ظاهر مغازه و تزئینات و یا نور پردازی و رنگ بندی آن است. حتی تمیز بودن ویترین و شیشه بسیار اهمیت دارد. اینکه تابلو مغازه چقدر جلب توجه می کند و تمیز و براق است و یا در ورودی چقدر بزرگ است هم اهمیت دارد.

هم خارج مغازه باید ظاهر خوبی داشته باشد و هم داخل مغازه باید از نظر رنگ بندی و چیدمان قفسه ها و نور پردازی باید مناسب با مشتری های شما و سلیقه آنها باشد. حتی می توانید از خشبو کننده ها و یا صدا های خیلی ملایم برای جذب مشتریان استفاده کنید. بعضی از مغازه داران حرفه ای از حیوانات و پرندگان زنده در دکور و مغازه خود بهره می برند تا اینگونه مشتری بیشتری را به مغازه خود جذب کنند.

بایدهوشمند قیمت گذاری کنید

اگر در شروع کار مغازه هستید، یک یا چند جنس خاص را به قیمت خرید، بفروشید. حتی گاهی لازم است به روش قیمت گذاری نفوذی عمل کنید. یعنی جنس را زیر قیمت بازار ارائه کنید. این روش برای زمانی که مغازه شما تازه تاسیس است و نیاز است در یک منطقه شناخته شوید،بکار برده میشود. یا رقیب زیاد است و شما مجبور به رقابت با سایرین هستید. به یاد داشته باشید اگر در این روش از کیفیت اجناس بکاهید انتظار بازخورد مثبتی از سوی مشتریان نباید داشته باشید.

اما اگر فکر می کنید که این روش را مناسب نیست. از روش قیمت گذاری متوسط استفاده کنید. زیرا در این روش نگرانی مشتری بابت خرید جنس بی کیفیت بخاطر قیمت آن کمتر می شود و مشتری ها با آرامش خاطر به خرید از شما روی می آورند.

همیشه عجله بد نیست، اگر قرار است تخفیفی بدهید. آن را محدود به چند روز و چند درصد خاص کنید. تا مشتری بداند فقط در وقت کمی که دارد می تواند از یک خدمت یا کالایی که خوب تخفیف خورده است ، استفاده کند.


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

فوت و فن مغازه داری و استفاده از خلاقیت

وقتی شما مغازه دار هستید و تعداد ثابتی مشتری دارید و مشتری هایتان افزایش نمی یابند، اگر دلتان می خواهد فروشتان افزایش پیدا کند. ولی نمی دانید چه باید بکنید؛ با ما همراه شوید. در اینجا می خواهیم روش هایی برای افزایش فروش مطرح کنیم.

روش هایی که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد، مبتنی بر تکنیک خلاقیت اسکمپر است. تکنیک خلاقیت اسکمپر یکی از تکنیک های خلاقیت است و همانطور که می دانید خلاق بودن و خلاقانه به مسائل نگاه کردن، باعث بهتر شدن در هر کاری از جمله مغازه داری است. مغازه دارانی که از خلاقیت استفاده می کنند و خلاق هستند و صرفا تقلید کننده نیستند، قطعا فروش بیشتری خواهند داشت.

روش اول خلاقیت در اسکمپر: جانشین کردن

جانشین کردن به این معناست که چیزی را در فروش می توانیم جانشین چیز دیگری کنیم؟ مثلا وقتی نان گندم نیست، مردم نان جو را جانشین آن می کنند و می خورند. وقتی چای نیست، مردم قهوه را جانشین آن می کنند. وقتی بنزین نیست، مردم از گاز استفاده می کنند. شما نیز به طور مثال اگر مانتو فروش هستید و اکثرا مانتو ۷۰۰ هزار تومانی دارید، در زمان کسادی بازار مانتوی ۳۰۰ هزار تومانی را جانشین آن کنید. اگر اجناس داخل ویترین مغازه شما گران قیمت هستند، در زمان بازار کسادی می توانید اجناس ارزانتر را جانشین اجناس قیمت بالا نمایید. اگر لباسی که می فروشید کمربند صورتی دارد و مردم آن را نمی پسندند، آن را می توانید با کمربند قهوه ای جانشین کنید. اگر فکر می کنید که فروشنده خوبی ندارید، یک فروشنده خوب استخدام کنید و او را جانشین فروشنده قبلی نمایید. اگر اتاق یا آینه پرو شما کوچک است یک اتاق یا آینه بزرگتر را جانشین آن نمایید.

حالا باید خلاقیت خود را به کار بیندازید؛ حتما وقت بگذارید و فکر کنید و ببینید چه چیزهایی را در مغازه خود می توانید جانشین سازی کنید تا فروش تان افزایش یابد. مثلا آیا می توانید به جای روسری یک شال عربی جانشین کنید و فروشتان بیشتر شود؟ آیا می توانید به جای کیف بزرگ یک کیف کوچک با همان طرح جانشین کنید؟ آیا می توانید به جای فروش تخم مرغ، تخم بلدرچین را جانشین نمایید و آیا مردم محله استقبال خواهند کرد؟

روش دوم خلاقیت دراسکمپر: ترکیب کردن

در روش اول که جانشین کردن بود، یک چیز را با چیز دیگری جانشین می کنیم. اما در روش ترکیب کردن، یک چیزی را کنار چیز دیگری می گذاریم و اصطلاحا یک مجموعه یا پکیج درست می کنیم. ترکیب کردن کاربردهای زیادی دارد و در فروش نیز بسیار موثر است. مانند: فروش ترکیبی (دستمال کاغذی + عطر) یا (فروش ترکیبی شلوار + کمربند) یا (اسباب بازی کالسکه + عروسک) یا (مبل + بالشتک) یا (کتاب+ دی وی دی).

ترکیب کردن را در جاهای دیگری نیز می توان استفاده کرد. مانند: ترکیب رنگ ها در چیدمان اجناس؛ بژ/ خاکستری+ زرد انبه ای: دو رنگ نسبتا خنثی که به خوبی با هم ست می شوند. نارنجی خرمالویی+ نوک مدادی: این ترکیب از آن دسته ترکیب هایی است که تا زیبایی و هماهنگی اش را به چشم نبینید، باور نمی کنید. ترکیب در چیدمان ویترین مغازه مثل کلاه و شال برای مانکن. باید فکر کنید و ببینید چه چیزهایی را می توانیم در تابلو یا چیدمان یا ویترین یا کالاهای مغازه ترکیب کنیم تا در فروش موثر باشد.

روش سوم خلاقیت در اسکمپر: اقتباس کردن

اقتباس به معنی برگرفتن از جای دیگر است. یعنی با نگاه کردن یا شنیدن، ایده ای را از جای دیگر بگیریم و در کارمان اجرا کنیم. این روش هم بسیار کاربردی است و خیلی ها انجام می دهند. بیشترین مثالی که برای اقتباس می زنند دیدن بال پرنده ها و ساختن هواپیما از روی آن است. مثال های دیگر: به طوطی نگاه می کنیم و می بینیم که رنگ های قرمز و زرد و آبی هست و ترکیب این رنگ ها باعث قشنگی اش شده است. ما هم دکور مغازه مان را با قرمز و زرد و آبی می سازیم. یعنی از رنگ ها در طبیعت الهام می گیریم. به مسافرت کشور ایتالیا می رویم و در آنجا می بینیم به جای اینکه هندوانه را سالم بفروشند، به صورت قاچ قاچ می فروشند. ما این خلاقیت را گرفته و در شهر خودمان پیاده می کنیم.

به باغ وحش می رویم و می بینیم که مردم بیشتر از همه جلوی قفس میمون ها جمع شده اند. این ایده به ذهنمان می رسد که اگر در ویترین مغازه یک میمون بگذارم مشتری های مغازه بیشتر خواهند شد تا یک پرنده یا یک مار. روش های بازاریابی شبکه ای را می خوانید و از روش های بازاریابی شبکه ای در عضوگیری و فروش استفاده می کنید. این هم یک نوع اقتباس است.

پس برای خلاقیت در روش سوم اسکمپر یعنی اقتباس کردن، باید در دیدن و شنیدن دقت کنیم. هر حادثه و یا فیلم در هر مکان و زمان و خلاصه هر چیزی را که می بینیم، باید از خودمان بپرسیم: از دیدن این چیز یا از شنیدن این چیز چه خلاقیتی به ذهنم می رسد که باعث افزایش فروش من می شود؟

روش چهارم خلاقیت در اسکمپر: کوچک کردن یا حذف کردن

یعنی با کم کردن و یا حذف کردن چه قسمت هایی در مغازه امکان دارد فروش ما افزایش یابد. مثلا نگاهی به نوشته هایی که پشت شیشه مغازه مان زده ایم بیندازیم. ممکن است آنقدر زیاد شده باشد که مشتری گیج شود. معمولا مشتری از سه الی پنج نوشته بیشتر باشد، گیج می شود. نگاهی به قفسه های مغازه بیندازیم. ممکن است آنقدر زیادی چیده باشیم که خودمان هم موقع برداشتنش گیج شویم. نگاهی به کارهای روزمره مان در مغازه بیندازیم. ممکن است بعضی از کارها را اضافه انجام می دهیم و بیهوده خودمان را خسته می کنیم. با نگاهی داخل کشوها ممکن است ببینیم خیلی از وسایل اضافی را بدون آنکه به کارمان آید، مدت ها است نگه داشته ایم.

از دور نگاهی به مغازه مان بیندازیم. ممکن است درختی، شاخه ای، تابلویی جلوی دید مغازه را گرفته باشد و باید فکری برای حذفش کرد. بنابراین اگر خوب ببینیم و دقت کنیم یک سری موارد حذف شدنی به ذهنمان می رسد که با حذف آن ها فروشمان بیشتر شود.

روش پنجم خلاقیت در اسکمپر: معکوس کردن

یعنی بعضی از موارد را برعکس کنیم. برای مثال اگر مغازه باید نور زیاد داشته باشد تا جلب توجه کند. اگر ما یک رستوران هستیم، می توانیم یک الی دو میز با نور پردازی کم و فقط شمع داشته باشیم تا مشتریان با سلایق مختلف رضایت بیشتری از حضور در رستوران ما داشته باشند. تمرین کردن و فکر کردن به موارد گفته شده در بالا، باعث افزایش خلاقیت شده و در نتیجه افزایش فروش را در پی خواهد داشت.

تبلیغ های خود را بر اساس واقعیت انجام دهید

بهترین روش تبلیغ برای شما کیفیت کار شماست. سعی کنید در ذهن مشتری جایگاه کیفیت برتر را برای خود ایجاد کنید. تا اگر یک روز به هر دلیلی قادر به تبلیغات گسترده و متعدد نبودید، کیفیتی که قبلا به مشتری ارائه کرده اید. ضامن وفاداری و نگهداری مشتریان سابق و جذب مشتریان جدید برای شما شود.
همیشه این را بدانید، اگر چیزی که تبلیغ می کنید، توانایی برای ارائه اش نداشته باشید. در آخر کار متضرر می شوید. چون اینگونه فقط تا مرحله جلب مشتری پیش می روید و احساس نیاز را در مشتریان ایجاد می کنید. ولی بعد از آن خبری از جذب مشتری و فروش نخواهد بود. حتی امکان دارد فقط بازار خوبی برای سایر رقبا ایجاد کنید.
تبلیغات دارای روش ها بسیار زیاد و متفاوت هستند. اما چیزی که ما همواره به آن تاکید داریم، استفاده از روش جذب مشتری با تبلیغات موثر و موناسب است. شما باید چیزی برای تبلیغ داشته باشید، پیامی برای شنیده شدن، چیزی که مشتری با خود به این اطمینان برسد که می تواند به مغازه شما اعتماد کند. همچنین با خواندن این تبلیغ در گوشه ذهن مشتری تصویر خوبی از کسب و کار شما ایجاد گردد.
روش انتخابی تبلیغ را به عهده شما میگذاریم اما از تکرار آن غافل نشوید! احتیاجی نیست هزاران بار تبلیغ کنید، کافی است به تعداد مشخصی این کار را انجام دهید که مردم شما را فراموش نکنند. در نظر داشته باشید تکرار بیش از حد ، تاثیر تبلیغ را کاهش می دهد.

با حساب و کتاب صحبت کنید

شما همیشه با توجه به محصولات و خدماتی که در مغازه یا فروشگاه خود ارائه می کنید. جملات آماده ای برای گفتن به مشتری داشته باشید. البته اول باید از مشتری سئوال کنید که برای چه چیزی به مغازه یا فروشگاه شما آمده است. ولی بعد از آن که خوب متوجه نیاز مشتری شدید باید آمادگی پیشنهاد و توضیح درباره یکی از محصول ها یا خدمت هایی که ارائه می کنید باشید.
در گفته های خود باید صداقت داشته باشید و برای مشتری با احترام توضیح دهید که چقدر این خرید برای او منفعت ایجاد می کند. محاسن و معایب را بصورت خلاصه بگویید و در صورتی که مشتری راجع به یکی از آنها توضیح خواست، بیشتر وارد جزئیات شوید. توجه داشته باشید که شما باید وقتی شخصی وارد فروشگاهتان می شود، در مورد او قضاوت نادرست نداشته باشید و در مورد مردم دیگر نیز غیبت و بدگویی نکنید و برعکس حس مثبت و خوب انتقال دهید.
در میان صحبت ها بهتر است سعی کنید کالاها و خدمات بیشتری را به مشتری پیشنهاد دهید. برای مثال وقتی به یک مغازه چلو کباب فروشی می روید اگر دو پرس غذا بخواهید. از شما سئوال می کنند، نوشابه یا دوغ و یا ماست نمی خواهید و مواردی شبیه این که حتما شما در زمینه کاری خودتان استاد هستید.

بالا و پایین کاسبی را بپذیرید

همیشه خرید و فروش در مغازه داری خیلی بالا و پایین دارد. گاهی شما فروش خوبی دارید و سود می برید. ولی گاهی هم در معاملات ضرر می کنید. درست است که هدف اصلی در مغازه داری فروش اجناس و کسب سود است. ولی باید سعی کنید همیشه مثبت اندیش باشید. بعد از هر فروش و معامله به خود بگویید: خدا را شکر توانستم این فروش را انجام دهم و به خود روحیه دهید و مطمئن باشید فرصت های بیشتر و بهتری پیش روی شما قرار خواهد گرفت و آینده درخشانی در انتظارتان خواهد بود.
ببینید با چه تعداد از مشتریان فقط برخوردی کوتاه دارید و با چه تعداد از آنها گرم و صمیمی شده اید. در ابتدا ممکن است یکی از هر ۲۰ نفر باشد. با تمرین شما می توانید با تمام مشتریانی که از شما خرید کرده اند ارتباط صمیمی تری پیدا کنید و از سلایق آنها بیشتر آگاه شوید و با این دوستی در نهایت فروش خود را افزایش دهید.

فضای مجازی و فروش آنلاین را فراموش نکنید!

میدانیم که مغازه و فروشگاه احتیاج به وجود فیزیکی یک مکان برای راه اندازی دارد. یکی از فوت و فن های مغازه داری و تجربه هایی کار آمد این است که بدانید در حال حاضر همه چیز روندی سریع تر در پیش گرفته و به جز حضور فیزیکی،گزینه های مهمتری برای رقابت در بازار مطرح شده است. شبکه های اجتماعی که امروزه مرسوم هستند مانند اینستاگرام ، تلگرام ، واتساپ ، توئیتر، لینکداین و ایتا فرصتهای فوق العاده ای را پیشنهاد می دهند که که شما می توانید از آنها برای ارتباط برقرار کردن با گروههای هدف مختلف که ممکن است نسبت به محصول یا خدمات شما علاقه داشته باشند، استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید شبکه های اجتماعی همین طور بصورت عکس هم می توانند وقت شما را هدر دهند. بنابراین همیشه بصورت عاقلانه از آنها استفاده کنید. البته ایمیل و SMS هم در این زمینه می تواند مناسب باشد. شما باید نوع محصول و خدمات خود را بررسی کنید و ببینید با مشتریان خود چگونه می توانید بهتر ارتباط برقرار کنید و آنها را از داشته های خود خیلی خوب آگاه نمایید.

با مغازه های همسایه ارتباط برقرار کنید

بهتر است تا می توانید در وقت های اضافه خود به مغازه ها و کسبه اطرافتان سر بزنید و با آنها آشنا شوید. چون اینگونه باب همکاری های مشترک که برای هر دو طرف منفعت دارد باز می شود. برای مثال اگر همسایگان شما بدانند شما دقیقا چه محصولات و خدماتی دارید با کمال میل آن را به مشتریان خود پیشنهاد می دهند. مخصوصا که شما را بشناسند و بدانند که کیفیت کار شما و قیمت هایتان مناسب است. البته شما هم بالعکس این کار را می توانید انجام دهید. حتی می توانید از امکانات همدیگر به صورت اشتراکی استفاده کنید و هزینه های کمتری برای تجهیزات مغازه خود انجام دهید. البته باب همکاری می تواند خیلی فراتر از این حرف ها باشد. این بستگی به شما و فروشگاه ها و مغازه های اطراف شما دارد. این نکته می تواند یک فوت و فن عالی برای عبور از رقبا باشد.

اصول اولیه مغازه داری در راه اندازی مغازه

اگر به تازگی مغازه ای راه اندازی کرده اید ، ممکن است اطلاعات کمی درباره اصول اولیه مغازه داری داشته باشید و چنین سوالاتی برای شما هم پیش آمده باشد:

با ۱۰ تا ۲۵ میلیون تومان چه مغازه ای می توانم بزنم؟

با ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان چه مغازه ای می شود باز کرد؟

با ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان چه مغازه ای بزنم بهتر است؟

مغازه سوپرمارکت چقدر سود دارد؟

مغازه شال و روسری درآمد خوبی دارد یا نه؟

راه اندازی یک فروشگاه لباس بچه گانه چقدر سرمایه می خواهد؟

کت و شلوار فروشی یا عطر فروشی چقدر سرمایه نیاز دارد؟

چه مغازه ای بزنم که سود بیشتری داشته باشد؟ و …

اگر شما هم بخواهید مغازه ای باز کنید، با چنین سوالاتی روبرو می شوید و ممکن است ضمن مشورت با افراد مختلف پاسخ های بسیار متفاوتی هم شنیده باشید. ما در ادامه مطلب می خواهیم به اصول اولیه مغازه داری و دو سوال اساسی زیر پاسخ دهیم:

 • کجا مغازه بزنم که سود بیشتری داشته باشد؟
 • چه مغازه ای بزنم که کسب درآمد بیشتری داشته باشم؟

حقیقت امر این است که در چه محلی مغازه زدن و یا چه مغازه ای زدن همه بستگی به این دارد که شما در کدام شهر و کدام محله قصد مغازه زدن دارید و یا از چه توان مالی برخوردارید. چون قیمت ها از بالای شهر تا پایین شهر کاملا متفاوت است. ممکن است شما در پایین شهر با ۵۰ میلیون بتوانید مغازه باز کنید اما در بالای شهر با ۱۰۰ میلیون هم نتوانید. در زیر به نکات کلیدی و مهم مغازه داری همراه با کسب درآمد و سود بیشتر می پردازیم.

نکات مهم در مورد محل مغازه

شما در هر کجا که هستید و در هر جایی که قصد دارید مغازه بزنید، بایستی از چند گروه زیر اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید:

 • کلی فروش های منطقه مورد نظرتان ( بنکدار ها ): از کلی فروش های محله ای که می خواهید در آنجا مغازه بزنید، سؤال کنید؛ فلان مغازه که می خواهم باز کنم به چه مقدار سرمایه برای خرید جنس نیاز دارد. (متوسط فروش در ماه چقدر است و چقدر سرمایه باید در ماه در نظر گرفته شود. معمولا چند ماه طول می کشد تا یک مغازه پا بگیرد و مشتریان اولیه را جذب کند یعنی سودآور شود.)
 • بنگاه دار های منطقه مورد نظرتان ( مشاوران املاک ): از بنگاه دارهای محله ای که می خواهید مغازه باز کنید بپرسید؛ فلان مغازه در این محله اجاره اش چقدر است. کمیسیون بنگاه چقدر می شود.
 • طراح دکور: از طراح دکور بپرسید که فلان مغازه را در فلان محله می خواهم باز کنم خرج دکورش چقدر می شود؟
 • فروشندگان تجهیزات و تعمیرکاران: از فروشندگان تجهیزات باید راجع به قیمت تجهیزات لازم برای راه اندازی یک مغازه یا فروشگاه سؤال کنید و اینکه هزینه نگه داری و تعمیرات آن ها در سال چقدر است. حتی بپرسید مصرف آب و برق و گاز چگونه است؟

در آخر اطلاعات و قیمت های بدست آمده را کنار هم گذاشته و می فهمید به چه مقدار سرمایه برای مغازه احتیاج دارید. چند ماه باید صبر کنید تا سرمایه گذاری شما در مغازه یا فروشگاه سودآور شود. مکان مغازه خیلی مهم است. شلوغ بودن و در معرض رفت و آمد مردم قرار گرفتن و در کل بیشتر دیده شدن بر روی قیمت مغازه تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که ممکن است مغازه سر چهارراه اجاره اش دو برابر مغازه کناری اش باشد. حتما به فکر چگونه دیده شدن و زیاد شدن مشتری ها باشید.


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

نکات مهم مغازه زدن

نکات مهم در زمینه اجناس مغازه

اگر شما هم می خواهید بدانید که چه مغازه ای باز کنم؟ چه مغازه ای سود بیشتری دارد؟ برای دانستن پاسخ چنین سوالاتی چند نکته را باید مد نظر قرار داد:

 • خود فرد و تجربه اش: به این معنی که اول باید به خودتان و علاقه و توانایی و همچنین تجربه ای که دارید، نگاه کنید. آیا بلد هستید چیزی بفروشید؟ تا حالا تجربه فروش داشته اید یا نه؟ اصلا علاقه به فروش چه چیزی دارید؟
 • جنس مخصوص مغازه با توجه به محل مغازه: اگر قصد اجاره کردن مغازه در محلی را دارید، باید حتما به وضعیت آن محله از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توجه نمایید. بایستی دقت کنید که در آن محله خاص چه چیزی بفروشید، سود بیشتری می کنید. به طور مثال در محله ای که بیشتر قشر کارگر و متوسط به پایین زندگی می کنند، اگر مغازه لوازم لوکس بزنید قطعا مجبور به تغییر آن خواهید شد. همچنین اگر در محله ای مرفه نشین، فقط به دنبال ارزان ترین قیمت ها باشید و به کیفیت اهمیت زیاد ندهید، احتمالا به همان سرنوشت دچار خواهید شد.

چه مغازه ای بزنیم؟

بسیاری از افراد در این دوران که کشور در رکود اقتصادی به سر می برد، ترجیح می دهند که دست به کار آزاد بزنند. در حال حاضر همه شاهد این هستیم که کارمندی و حقوق بگیری نسبت به شغل آزاد حقوق و دستمزد کمتری دارد. شرکت ها و بنگاه ها در شرایط فعلی رکود، نمی توانند نیروی بیشتری استخدام کرده و حقوق خوبی به کارکنان خود بدهند. بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می دهند که به کار آزاد بپردازند. یکی از مشاغل آزاد که در صورتی که درست و اصولی راه اندازی شود می تواند بسیار پرسود هم باشد، مغازه و مغازه زدن است. برای مغازه زدن بهتر است که با اصول اولیه مغازه داری آشنا باشید. صرف مغازه زدن برای شما درآمد بسیار و سود دهی را به ارمغان نخواهد آورد. مغازه داری نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر اصول و فنون خاص خود و نیز سختی ها و مشکلات خاص خودش را دارد. لازم است قبل از وارد شدن به هر کسب و کاری اول در زمینه آن اطلاعات و آگاهی های لازم را کسب نمایید. ما برای آشنایی هر چه بیشتر شما با اصول مغازه داری، دوره جامع فروش و مغازه داری را آماده و ارائه کرده ایم. امیدواریم که با دانلود و مشاهده آن، مغازه پرسود و کسب و کار پر رونقی داشته باشید.

چه چیزی بفروشیم؟

بهتر است که همیشه در درجه اول علاقمندی و توانایی های خودتان را در نظر بگیرید. در مرحله بعد باید بدانید که بعضی از محصولات یا خدمات همیشه و در همه شرایط فروش دارند؛ اما بعضی دیگر از محصولات با تغییر شرایط یا پیشرفت تکنولوژی دچار تغییر می شوند. ابتدا به محصولاتی که در همه شرایط به فروش می روند، می پردازیم که شامل چند دسته میشوند:

کالاهای ضروری: کالاها و محصولاتی را در بر می گیرد که برای مصرف هر خانواری ضروری است که بیشتر مرتبط با خورد و خوراک و مصرف روزانه می شود مانند میوه ها و سبزیجات. که مردم در هر شرایط اقتصادی که باشند باز هم به آنها نیاز دارند. کالاهای ضروری همیشه تقاضا دارند و فروش آنها ریسک کمتری دارد.

کالاهای لاکچری: کالاهایی هستند که مورد نیاز روزانه نبوده و فقط اقشار مرفه جامعه آنها را خریداری می کنند. محصولات لاکچری محصولاتی هستند که اقشار با درآمد مالی زیاد حاضر به خرید آن هستند. حاشیه سود کالاهای لاکچری نیز بالاست. اما باید برای فروش محصولات لاکچری مغازه و فروشگاه شیک با برند معروف داشته و تبلیغات را نیز به وفور انجام دهید.

کالاهای تند مصرف: کالاهایی هستند که با سرعت بیشتری فروخته می شوند و قیمت فروش آن ها نیز پایین تر است. کالاهای تند مصرف یا FMCG که مخفف عبارت Fast Moving Consumer Goods است، انواع مواد غذایی رستوران ها و فست فودها، نوشیدنی ها، مواد شوینده، داروهایی که بدون نسخه در داروخانه به فروش می روند و… را شامل می شوند. این کالاها معمولا حاشیه سود بالایی ندارند و سود فروشندگان آن ها از حجم بالای فروش آنها بدست می آید.

سپس به محصولاتی که با تغییر شرایط و پیشرفت تکنولوژی، فروش آنها نیز دچار تغییر میشود، می پردازیم. این محصولات یا خدمات با پیشرفت تکنولوژی لازم است که شیوه ارائه شان نیز تغییر و تحول پیدا کند و به بیان دیگر، شیوه ارائه این محصولات با تغییر تکنولوژی سازگار شود. به عنوان مثال آژانس ها و تاکسی های تلفنی که با پیشرفت تکنولوژی و ظهور اسنپ و تپسی، بسیاری از مشتریان خود را از دست دادند.

البته این نکته را همیشه باید در نظر داشته باشید که در هر شغلی که هستید و هر مغازه ای که دارید، پیشرفت تکنولوژی آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شما همیشه باید با پیشرفت ها به پیش بروید و جا نمانید. مثلا الان بیشتر افراد در شبکه های اجتماعی حضور دارند و این شبکه های اجتماعی به کسب و کار آنها نیز می تواند کمک کند. شما هم به عنوان مغازه دار باید بتوانید از این بستر استفاده لازم را ببرید.


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

نکات مهم مغازه داری و کسب درآمد بیشتر

نکاتی که برای مغازه باز کردن و مغازه داری توجه به آن ها لازم است:

 • در هر جایی که آمد و شد مردم بیشتر است، کسب و کار هم پر رونق تر و نهایتا کسب درآمد هم بیشتر خواهد بود.
 • این نکته را مد نظر قرار دهید که در هر محله، چیزی ارائه دهید که نیاز مردم آن محله و منطقه و یا رهگذران آن باشد و آن ها حاضر به خریدن کالا و خدمات شما باشند.
 • اگر مغازه تان در جای شلوغ و پر رفت و آمد نیست، از تبلیغات و روش های جذب مشتری استفاده کنید. چون در مکان های شلوغ تر مغازه ها بیشتر در معرض دید مردم قرار می گیرند، پس طبعا اجاره مغازه در مکان های پر رفت و آمد تر بیشتر است. اگر توان اجاره بالا را ندارید می توانید در مکان خلوت تر مغازه بزنید اما بایستی از تبلیغات موثر برای کشاندن مشتری به مغازه خود استفاده نمایید. همیشه سعی کنید نکات مهم مغازه داری را در خاطر داشته باشید.

آشنایی با انواع مغازه داری

برای اینکه با انواع مغازه داری آشنا شوید، بهتر است بدانید که شما در مغازه تان یا محصول یا کالا و یا جنسی را می فروشید؛ و یا اینکه در مغازه خود خدمتی را ارائه می دهید. انواع مغازه های سوپرمارکتی ، مغازه های لوازم آرایشی بهداشتی ، مغازه های فروش لوازم خانگی و … از نوع اول هستند که کالا یا جنسی را می فروشند. اما مغازه های آرایشگری و انواع سالن های زیبایی ، مغازه های تعمیرات لوازم خانگی و … از نوع مغازه هایی هستند که خدمات ارائه می کنند.

برای باز کردن مغازه های فروش کالا یا محصول نیاز به تخصص خاصی نیست و افراد با سرمایه لازمه کار و تا حدی دانستن مهارت فروشندگی و مغازه داری می توانند این نوع مغازه ها را راه اندازی و اداره نمایند. ولی در مورد مغازه هایی که خدمات ارائه می دهند، وضع تفاوت می کند. افراد برای باز کردن چنین مغازه هایی باید در آن زمینه تخصص و مهارت لازم را داشته باشند. مثلا مغازه تعمیرات لوازم برقی خانگی، لازم است که فرد با تعمیرات لوازم برقی آشنایی داشته و مهارت این کار را داشته باشد. بنابراین می توان چنین جمع بندی کرد که اگر در زمینه خاصی تخصص و مهارت کافی ندارید ولی سرمایه لازم برای مغازه باز کردن را دارید، می توانید به سمت فروش کالا و یا جنسی خاص و یا سوپرمارکت باز کردن بروید. برای اینکه بتوانید به بهترین وجه ممکن مغازه خود را اداره نمایید، لازم است با آموزش مغازه داری هر چند به طور کوتاه و مختصر آشنا شوید. اگر در زمینه مغازه داری و فروشندگی مهارت لازم را نداشته باشید ممکن است با ضررهای جبران ناپذیری مواجه شوید. توصیه ما به شما این است که صرف هزینه برای آموزش بسیار بهتر از ضررهای سنگین بعدی و حتی خدای ناکرده ورشکست شدن است. در همین راستا یک سری محصولات آموزشی را آماده کرده و در دسترس شما عزیزان قرار داده ایم که دوره جامع مغازه داری و فروش تمامی آموزشها را یکجا در خود دارد. با تهیه این محصول آموزشی خواهید توانست با فوت و فن های مغازه داری و فروشندگی آشنا شوید. همچنین خواهید توانست به افزایش فروش و جذب مشتری بیشتر بپردازید.

برگرفته از کتاب های: مغازه داری حرفه ای، مدیریت بازاریابی، مدیریت استراتژیک ۳۶۰ درجه، نوآوری باز و مدیریت رفتار سازمانی


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

مغازه داران عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه نمایید.

اصول اولیه مغازه داری

مشکلات مغازه داری

روش های افزایش فروش مغازه

فوت و فن مغازه داری

5 دیدگاه

 1. نکاتی که در مورد مغازه داری گفتین خوب و کاربردیه.

  1. با سلام. ممنون از لطفتون
   اگر میخواهید تمامی فوت و فن های مغازه داری و فروشندگی را بدانید، می توانید دوره جامع مغازه داری و فروش را ببینید.

 2. خیلی خوب بود. آیا شما برای مغازه داری مشاوره هم میدید؟

  1. سلام. تشکر از لطف شما
   بله شما برای مشاوره می توانید با تلفن سایت ۰۹۹۱۰۸۶۲۰۷۷ تماس بگیرید تا هماهنگی های لازم صورت گیرد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا