راه اندازی کسب و کار

کسب درآمد بدون سرمایه از مغازه

چطور بدون سرمایه کسب درآمد کنیم؟

کسب درآمد از مغازه

آیا شما هم می خواهید درآمد بالایی داشته باشید؟ آیا شما هم بدون سرمایه می خواهید کسب درآمد داشته باشید؟ آیا کسب و کار درآمدزا دارید ولی علاقه مندید که درآمد ماهیانه خود را افزایش دهید؟

رابرت کیوساکی میلیاردر مشهور آمریکایی در کتاب پرفروش خود ” پدر پولدار، پدر بی پول ” می گوید: اگر می خواهید ثروتمند شوید، اول باید مهارت فروش را یاد بگیرید.

طبق گفته کیوساکی: هر چقدر بیشتر بفروشید، بیشتر پول در می آورید.

در واقع تمامی آدم ها به نحوی فروشنده هستند. یک کارخانه دار، یک مغازه دار، یک هنرمند، یک کارگر و حتی یک کارمند هر کدام از این افراد اگر نتوانند کالا، علم، تخصص یا مهارت خود را بفروشند، پولی در نخواهند آورد.

اگر یک مغازه باز کنید ولی نتوانید بفروشید، ورشکست خواهید شد.

اگر یک کارگر نتواند مهارت یا پیشه خود را بفروشد، پولی بدست نخواهد آورد.

واقعیت این است که باید یاد بگیرید چطور کالا، خدمات، مهارت و تخصص خود را بفروشید و از آن کسب درآمد کنید. به دلیل اینکه در اینجا تمرکز ما بر روی کسب درآمد از مغازه است، بنابراین فعلا به مغازه داری و کسب درآمد از آن می پردازیم.

کسب درآمد بدون سرمایه


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

کسب درآمد از مغازه اما بدون سرمایه

برای کسب درآمد از مغازه داری بدون داشتن سرمایه، بایستی از شاگردی کردن شروع کرد. ابتدا بر اساس علاقه، توانمندی و تجربه تان، رشته ای از مغازه داری را انتخاب کنید. آیا علاقه به فروش جنس خاصی دارید؟ یا اقوام و دوستان یا آشنایان تان در زمینه جنس خاصی فعالیت دارند؟ یا قبلا تجربه فروش داشته اید؟ سپس با توجه به این علاقه و همچنین تواناییهایتان در زمینه مورد نظر مشغول شاگردی می شوید. البته اگر نمی خواهید زمان زیادی، مثلا حدود ۵ الی ۱۰ سال به شاگردی بپردازید، می توانید با مطالعه و دیدن آموزشهای مرتبط با فروش زمینه کاری و فروشگاه خود کمتر از ۳ سال اطلاعات لازم برای مدیریت بهتر و توسعه دادن آن مغازه را بدست بیاورید. شما در طی این مدت بازار را می شناسید و کسبه بازار نیز شما را می شناسند. همچنین در طول این مدت یاد می گیرید که جنس مورد نظر را از کجا، از چه کسی، چه زمانی و به چه قیمتی بخرید و کجا و چه وقتی و چه قیمتی بفروشید. از چه کسی باید نقدی خرید کرد و از چه کسی می شود مدت دار جنس برداشت و … . به طور خلاصه، تمام فوت و فن های مغازه داری و بازار را یاد می گیرید.

بعد از طی زمان شاگردی کردن، با پولی که از شاگردی بدست آورده اید (البته باید روش های پس انداز کردن و هوش مالی را یاد بگیرید)، می توانید خودتان مغازه اجاره کنید. برای اجاره کردن مغازه ابتدا می توانید در خیابان های فرعی یا در جای خلوت تر مغازه کوچک با کرایه کمتر اجاره کنید و مدتی بین دو تا سه سال را به این صورت سپری کنید. چون قبلا شاگردی کردید خرید و فروش و جور کردن جنس مغازه برایتان راحت است. بعد از دو سه سال می توانید مغازه تان را توسعه داده به خیابان اصلی انتقال دهید.

حتما با خودتان فکر می کنید الآن با پس انداز دو ساله هم نمی توان مغازه مناسب اجاره کرد. این هم مشکلی نیست. شما می توانید با هزینه های مناسب سایت های فروشگاهی راه اندازی کنید و با فروشگاه آنلاین و فروش اینترنتی کسب درآمد کنید. البته این کار هم نیاز به سرمایه اندکی برای طراحی اولیه وب سایت و همچنین افزایش فروش با کمک جستجوگر گوگل (سئو) دارد. ضمنا باید هزینه اندکی هم برای پشتیبانی سایت تقبل نمایید. البته اگر می خواهید هزینه های شما باز هم پایین تر باشد، می توانید از شبکه های اجتماعی استفاده کنید و مشتریان را از آن طریق جذب کنید. این روش فقط هزینه جهت تولید محتوا و تبلیغ در بعضی شبکه های اجتماعی معروف دارد. ولی عیب بزرگ این کار عدم ثبات و کارایی محدود شبکه های اجتماعی است.

اگر خوب به این صحبت ها و روش های بیان شده دقت کنید در می یابید که در این روش احتمال شکست بسیار بسیار کم و نزدیک به صفر است. چون فرد، مراحل پیشرفت و کسب تجربه و مهارت را پله پله و به تدریج طی کرده است و به قول معروف در کار خودش کارکشته شده است. البته می توانید در ابتدای کار همراه با شاگردی کردن، از کتاب و دوره های آموزشی موجود هم استفاده کنید و بدین ترتیب در مدت زمان کوتاه تری بتوانید فوت و فن های لازم در کار مربوطه را کسب نمایید.

کسب درآمد از مغازه با سرمایه کم

برای کسب درآمد از مغازه داری با سرمایه کم نیز مانند حالت بدون سرمایه، می توانید کار را با شاگردی کردن آغاز کنید. تفاوت این حالت با حالت بالا، در این است که در این مورد، سرمایه کمی هم دارید که می توانید با این سرمایه به علاوه سرمایه ای که از شاگردی به دست آورده اید، در مدت زمان زودتر از حالت قبل مغازه بزنید و ایده های خود را با قدرت بیشتری پیاده کنید.

البته هر چه مدت زمان شاگردی کردن کمتر باشد، آشنایی با بازار و بازاریان و فوت و فن های کار نیز کمتر می شود و بنابراین آزمون و خطا در کارتان بیشتر می شود. اگر می خواهید با قرض و وام، مغازه بزنید که بهتر است کاملا با شغل مربوطه آشنایی کامل داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است فروش کمی داشته باشید و با فشار بی پولی دست و پنجه نرم کنید و نتوانید اجاره مغازه را در بیاورید و خسته و ناامید شوید و مجبور شوید مغازه را جمع کنید.

اگر بخواهید در زمان شاگردی کردن، پولتان را پس انداز کنید تا سرمایه تان به تدریج بیشتر شود و خودتان بتوانید مغازه بزنید؛ یک پیشنهاد این است که می توانید پس اندازتان را به عنوان سرمایه به مغازه دار بدهید. مثلا اگر مغازه پارچه فروشی است، اگر می توانید شما هم چند پارچه بخرید و در مغازه بگذارید. منظور این است که پولتان در بانک نماند بلکه به صورت محصول باشد که با تورم دچار ضرر نشوید و پولتان بی ارزش نشود. البته پیشنهاد باید بیشتر به نفع صاحب کار باشد چون مغازه و اعتبار از اوست و حتی ریسک های کار برای اوست. با این کار سرمایه شما ارزشش حفظ شده و نیز در این مدت شاگردی بیشتر یاد می گیرید.

توصیه ما این است که در هر کسب و کاری که دارید، سعی نمایید یاد بگیرید، مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری کسب نمایید. اگر به طور مستمر یاد بگیرید و مهارت و تخصص خود را بیشتر کنید، صددرصد کسب و کارتان رونق بیشتری خواهد داشت و در طول چند سال قطعا از رقبای خود پیشی خواهید گرفت. پس حتما یاد بگیرید و سعی در پیاده کردن دانش خود نمایید.

خیلی از افراد ، مخصوصا جوان ها دوست دارند تا بدانند که آیا بدون سرمایه یا با سرمایه کم هم می شود کسب درآمد کرد؟ یا اینکه اگر سرمایه نداریم حتما باید به دنبال استخدام و شغل کارگری و کارمندی باشیم؟ در اینجا ما هم تصمیم گرفتیم برای دوستان چند تا کسب و کار بدون سرمایه را بنویسیم. حتما برای شما جالب است که بدانید؛ کسب و کار هایی هم وجود دارند که شما می توانید بدون سرمایه آنها را شروع کنید و میلیاردر شوید.

آیا بدون سرمایه می شود کسب درآمد کرد؟

بله می شود این کار را کرد و حتی می شود میلیاردر شد. حالا چه طور این کار امکان دارد و چگونه می شود بدون سرمایه ، کسب و کاری داشت و پول دار هم شد؟ اگر موفقیتی توسط یک انسان بدست آمده حتما می شود دوباره تکرار شود. البته برای این کار باید همه جوانب و شرایط دیده شود. اینکه در چه زمان و مکانی و با چه شخصیتی این کار انجام شده است. ضمنا چقدر زمان نیاز دارد و اینکه چه شبکه انسانی در این مسیر به آن فرد یاری رسانده اند. همه این گفته ها و شاید بعضی موارد دیگر که بستگی به موضوع موفقیت دارد می توانند از عوامل تاثیر گذار باشند که برای تکرار این موفقیت لازم و ضروری هستند.

آیا بدون سرمایه می شود کسب درآمد کرد

نکته اصلی رسیدن به اهداف بزرگ و به ظاهر دست نیافتنی در این است که شما باید تمرکز بلند مدتی را بر روی هدف خود بگذارید. بعضی از اساتید فن، صحبت از ۱۰ سال یادگیری و تلاش می کنند. یعنی شما برای اینکه بخواهید پولدار شوید یا در زمینه ای موفقیت بدست بیاورید و مشهور شوید. نیاز است ابتدا جزء بهترین های آن رشته یا کسب و کار باشید. برای این موضوع هم شما باید چیزی حدود ۵ الی ۱۰ سال با تمرکز بالا شروع به یادگیری و تمرین بنمایید. اصطلاحا خاک بخورید و شاگردی کنید. البته برای جوانان شاید این کار راحت تر باشد. اما اگر شما در فن و حرفه دیگری مشغول بوده اید و الان سن و سالی از شما گذشته است این کار سخت تر است.

اما باید بدانید اکثر قریب به اتفاق میلیاردرها و مشاهیر و اساتید معروف این مسیر را کم و زیاد گذرانده اند. مخصوصا هر چه آن رشته و زمینه کسب و کار رقابتی تر هم باشد. پس باید سعی کنید برنامه ای حداقل پنج ساله بچینید و انرژی لازم برای حرکت در آن و خسته نشدن زود هنگام را کسب کنید.

البته لازم است بگوییم همه افرادی که این مسیر را طی کرده اند ، دقیقا به یک شکل نبوده و بسته به توان و شخصیتی که داشته اند ، متفاوت حرکت کرده اند. ولی همه آنها در یک مسیر طولانی بصورت خستگی ناپذیر حرکت کرده و به نتیجه رسیده اند. اکثر آنها از شاگردی در یک کسب و کار آن هم بصورت سختکوشانه و صادقانه شروع کرده اند.

به این نکته خیلی مهم هم توجه کنید که حتی خصوصیات شخصیتی یاد گرفتنی و اکتسابی هستند. یعنی شما می توانید یاد بگیرید شخصیتی مثل فلان آدم داشته باشید. اگر می خواهید خجالت را کنار بگذارید، باید از تجربه های فردی که توانسته خجالت را کنار بگذارد استفاده کنید. اگر ترس را می خواهید کنار بگذارید باید از تجربه های کسی که ترسش را کنار گذاشته استفاده کنید. البته اگر به روانشناس یا اساتید این زمینه هم مراجعه کنید می تواند با استفاده از علم و تجربه به شما کمک کند. حتی خلاقیت و خوش فکری هم یاد گرفتنی است و شما با تمرین می توانید خلاقیت را در ایده های خود داشته باشید. بخصوص که خلاقیت مهارت بسیار مهم برای قرن ۲۱ ام است. در ادامه صحبت ها بهتر است دو مثال واقعی افرادی که بدون سرمایه توانستند کسب درآمد کنند و میلیاردر شوند، را برای شما بیان کنیم.

مثال واقعی از افرادی که بدون سرمایه توانستند میلیاردر شوند

احتمالا فرش عظیم زاده را می شناسید. آقای عظیم زاده صاحب این مجموعه می باشد. این مرد بزرگ در ۷ سالگی یتیم می شود. کارش را با به دوش کشیدن پشتی و قالی های کوچک و بردن آن از روستای اسفنجان برای فروش به شهر های اطراف آغاز می کند.  پنج سال به این صورت کار می کند و بعد یک کارگاه قالی آن هم با قرض گرفتن راه اندازی می کند. بعد از مدتی تجربه در این کار و جمع کردن سرمایه ، با یک ایده جدید در کسب و کار قالی و فرش ، توانست یکی از میلیاردرهای ایران شود. او که کار صادرات فرش را شروع کرد، فرش را به جای اینکه چهار گوش تولید و به بازار عرضه کند. به صورت گرد تولید کرده و به کشور آلمان صادر کرد. با این کار و صادرات فرش ، حالا هم جزء میلیاردرهای معروف ایران است.

آقای معصومی که بنیانگذار شرکت تلاونگ است، از افرادی می باشد که اعتقاد دارد برای شروع یک کسب و کار، شرط اول صداقت و انسانیت است و بار کج هرگز به منزل مقصود نمی‌رسد. او در سن جوان وقتی دبیرستان را تازه تمام کرده بود و دوران دانشجویی را می گذراند. به خاطر انقلاب فرهنگی، دانشگاه ‌های کشور تعطیل شده بود. در آن زمان در تمامی زمینه‌ها جو انقلابی و موج کار و تولید حاکم بود. یکی از بستگان او هم که یک مرغداری را بدون مطالعه با دستگاه‌های خارجی خریداری کرده بود. به دلیل اینکه اصلا نمی دانست باید چطور آنجا را بگرداند به آنها مراجعه کرده بود. آقای معصومی می گوید: کار بسیار سختی بود که نیاز به فعالیت زیاد هم داشت. متاسفانه در‌‌ همان هفته اول شروع کار بانک آمد و همه سرمایه‌مان را گرفت چون صاحب قبلی بدهکار بود. البته خریدار از این موضوع اطلاع داشت. ولی هیچکس فکر نمی‌کرد به این زودی نیاز به پرداخت بدهی‌ها باشد. در واقع روزی که کار شروع شد، پولی و نقدینگی لازم را اصلا نداشتیم. البته مجموعه بسیار بزرگی بود و ما تصور می‌کردیم یک مرغداری بسیار مدرن داریم. که در این مورد هم کلاه سرمان رفته بود. آن مجموعه ۱۰ سالن بزرگ داشت که فروشنده سر هر کدام از سالن‌ها را تجهیز کرده و نشان داده بود. اما بعدا فهمیدیم باقی سالن خالی است و کار ناقص تحویل شده است. ما ماندیم با گرفتاری‌ها، بدهی‌ها و تجربه و تخصصی که نداشتیم! اما با صبر و شکیبایی و استفاده از متخصصین، موفق به عبور از مشکلات و توسعه این شرکت شدیم.

البته از این نمونه ها زیاد می توان بیان کرد. برای مثال دیگر می توان گچکاری را مثال زد که در شروع کار با شاگردی تخصص بدست می آورد و بعد از مدتی به استادی ماهر تبدیل می شود و بیشترین دستمزدها را می گیرد. با جمع کردن سرمایه کم کم وارد ساخت و ساز خانه می شود و جز میلیاردرها می گردد. یا دختر جوانی که از بافتنی بافی و نمد دوزی کار خود را شروع می کند و با فروش بافتنی و آموزش آن سرمایه ای جمع می کند. بعد به کار خیاطی می پردازد و به مرور در خانه چرخ خیاطی ها را زیاد می کند و هم آموزش و هم کارگاه خیاطی راه می اندازد. برای توسعه کار هم آرایشگاه زنانه ای در کنار کارگاه خیاطی راه می اندازد و به ماهی ۵۰ میلیون درآمد می رسد.

حالا بر عکس این حالتهایی هم که گفتیم شما بیشتر می بینید. افرادی که در یک شغل هستند و همیشه با انگیزه های خیلی کم کار و تلاش و فکر می کنند. معمولا هم هیچ پیشرفتی نمی کنند. بعضی ها ۵۰ سال کار می کنند و آخرش هم در مشکلات مالی همیشه در حال بالا و پایین شدن هستند. پس از شما حرکت و از خدا برکت. اگر خدا بخواهد شما پیشرفت می کنید حتی اگر سرمایه نداشته باشید و آشنا یا پارتی و حتی سواد نداشته باشید. البته بعضی شرایط استثنایی هم هست که اگر خودتان را به زمین و آسمان بزنید، باز امکان دارد که نتوانید به اهداف مطلوبتان برسید. ولی بهتر است شما همیشه همه تلاشتان را انجام دهید تا پشیمان نباشید. نکته دیگر هم هست و آن اینکه بعضی راه های غلط هم برای پولدار شدن وجود دارد که شما مجبورید برای آنها روی حق و حقوق دیگران پا بگذارید. که این بستگی به باورها و اعتقادات شما دارد و ما هم پیشنهاد نمی کنیم. چون به نظر ما هم بار کج در بلند مدت، به منزل مقصود نخواهد رسید.

بیشتر افراد به علت چند طرز فکر کمتر برای موفقیت حاضرند سخت تلاش کنند؛ آنها فکر می کنند پیشرفت کردن خیلی سخت است و به زحمتش نمی ارزد. از نظر آن ها پول و مادیات دنیا چندان ارزشمند نیست. بیشتر افراد چون خودشان نمی خواهند، پیشرفت زیادی در مال و اموال نمی کنند. آن ها فقط یک خانه و یک ماشین می خواهند و ۴۰ تا ۵۰ سال هم وقت دارند برای همین عجله نمی کنند و هیچ تلاش خاصی هم نمی کنند. برای مثال یک مغازه باز می کنند و خیلی هم به دنبال این نیستند که بیشتر بفروشند. بلکه بیشتر به دنبال این هستند کنار خانواده باشند و یا به سفر و تفریحات دسته جمعی بروند. اکثر مردم اهل مطالعه نیستند در حالی که پیامبراکرم (ص) می فرمایند: دنبال علم باشید. حتی اگر در چین باشد. اکثر مردم دنبال ثروت نیستند در حالی که پیامبرشان می فرمایند: خداوند انسان ثروتمند را دوست دارد. البته ثروت حلال و پاکیزه، بدون ضایع کردن حقوق سایر انسانها و مخلوقات خداوند.

پس دوستان عزیز، می شود بدون سرمایه هم شروع کنید. می شود بدون پشتوانه شروع کنید. حتی می شود یک زن تنها باشید و شروع کنید. شما می توانید به دنیا بفهمانید که می شود با اراده قوی هر موفقیتی را بدست آورد. مطمئن باشید به حرکت عاقلانه شما خداوند مهربان برکت هم می دهد. همیشه سربلند باشید.

برگرفته از کتاب های: مغازه داری حرفه ای، مدیریت بازاریابی، مدیریت استراتژیک ۳۶۰ درجه، نوآوری باز و مدیریت رفتار سازمانی


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

مغازه داران عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه نمایید.

اصول اولیه مغازه داری

مشکلات مغازه داری

روش های افزایش فروش مغازه

فوت و فن مغازه داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا