مهارت فروشندگی

چگونه از نسیه دادن در کاسبی نجات پیدا کنیم؟

نسیه دادن یا ندادن در کاسبی

این موضوع که آیا جنس را نسیه بدهیم یا ندهیم؟ گاهی دردسر مغازه داران و فروشنده ها می شود. حتما برای شما هم موقعیت هایی پیش آمده که نمی دانید و یا نمی توانید تصمیم بگیرید که نسیه بدهید یا ندهید. چون هم می خواهید اجناس تان را بفروشید و هم مشتری با اصرار از شما جنس را ، نسیه می خواهد. نمی دانید چه کار کنید که مشتری نتواند از شما نسیه بگیرد. ممکن است حتی خجالت بکشید که به او نه بگویید. و مجبور شوید علیرغم عدم تمایلی که دارید، به او نسیه بدهید. دلیل این عدم رضایت شما هم معمولا، خوش حساب نبودن مشتری است. ما می خواهیم در این مطلب توضیح دهیم که اصلا نسیه دادن خوب است یا نه؟ برای اینکه این موضوع را بفهمیم باید بگوییم که ما دو نوع کاسب داریم:

  • کاسب هایی که نسیه نمی دهند.
  • کاسب هایی که نسیه می دهند.

اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

دسته اول فروشنده هایی هستند که نسیه می دهند. این قبیل فروشنده ها به خاطر اینکه عقیده دارند اگر نسیه بدهند، فروش آنها بیشتر می شود نسیه می دهند. چون بعضی از مشتری ها همیشه پول ندارندکه بتوانند جنس را نقد بخرند. البته آنها معتقدند که خریداران قابل اعتماد خیلی زیادتر از خریداران بد عهد هستند و ضرر آنها جبران می شود. همینکه داشتن رحم و مروت در کاسبی از جوانمردی است و با خودش خیر و برکت به همراه می آورد.

دسته دوم فروشنده هایی هستند که نسیه نمی دهند. یک عده از فروشنده ها نسیه دادن را درست نمی دادند. به دلیل اینکه بسیاری از مشتری ها، یادشان می رود که بدهی شان را صاف کنند. یا گاهی دچار خطا در محاسبه مانده اقساط خود می شوند. بعضی از آدم ها به حلال و حرام اهمیت زیادی نمی دهند و بنابراین یا با بدبختی و در مدت زمان طولانی می توانید پولتان را بگیرید و یا باید بی خیال پولتان بشوید. این قبیل فروشنده ها برای اینکه نسیه ندهند، در مغازه شان جملاتی نظیر؛ نسیه دادن ممنوع، حتی شما دوست عزیز. یا اینکه؛ نسیه نمی دهیم، چون عمر حضرت نوح (ع) و صبر حضرت ایوب (ع) را نداریم. و یا همان عکس معروف که احتمالا در همه مغازه های قدیمی دیدید که؛ فردی نسیه نداده و پولدار شده و فرد دیگری نسیه داده و فقیر شده است.

برای دریافت تصاویر، بر روی هر یک از تصویرهای موردنظر کلیک نمایید.

چطور می توان از نسیه دادن برحذر بود؟

پس دیدیم که دو نوع کاسب داریم عده ای که نسیه می دهند و عده ای که نسیه نمی دهند. حالا اگر بخواهیم نسیه ندهیم چه راه حل هایی وجود دارد؟

  • اولین راه این است که شما قدرت نه گفتن داشته باشید. وقتی نمی توانید به مشتری که نسیه می خواهد نه بگویید، به خاطر این است که در ذهن شما این جملات وجود دارد: اگر بگویم نسیه نمی دهم آدم بی انصافی هستم و کار اشتباهی انجام می دهم و مشتری با خودش می گوید این مغازه دار چقدر خسیس است. خلاصه این جملات هست که نمی گذارد شما نه بگویید و جلوی شما را می گیرد. اگر می خواهید نه بگویید جمله های زیر را در ذهنتان قبول کنید: نسیه دادن کار اشتباهی است و مشتری دارد اشتباه می کند که انتظار گرفتن جنس نسیه از من دارد. من باید جلوی این کار اشتباه مشتری را بگیرم. هر وقت مشتری نسیه می خواهد، این جمله ها را قاطعانه و جدی در ذهنتان مرور کنید تا به شما کمک کند و شما بتوانید به مشتری نه بگویید.
  • راه دوم این است که به آن مشتریانی که نسیه می خواهند، قانون کاسبی را بگویید. یعنی به او بگویید: مشتری گرامی من کاسبم و کاسبی هم قانون دارد. قانون اولش هم این است که نباید به مشتری نسیه بدهی. حتی اگر مشتری خواهر و برادرت باشد. این جا محل کسب درآمد من است و می دانم شما اصلا راضی نیستید. من شغلم را به خاطر رعایت نکردن قانون کاسبی از دست بدهم. و احتمالا با کسری نقدینگی برای تامین کالا و اجناس مغازه مواجه شوم.
  • راه سوم این است که برای مشتری دلیل بیاورید که نمی توانید نسیه بدهید. البته دلیل هایتان بهتر است صادقانه باشد. مثلا بگویید حساب و کتابمان کامپیوتری است و پرداخت نسیه قابل کنترل نیست و اصلا نمی شود نسیه داد. اینطوری حساب و کتاب کار به هم می ریزد. یا بگویید من آدم فراموشکاری هستم و اگر نسیه بدهم، ممکن است دو سه بار پول از شما بگیرم. حساب دفتری هم که نداریم یعنی نه حالش را دارم که بنویسم و نه وقتش را دارم.

البته اگر در کسب و کار شما شرکا هم باشند تازه باید نظر آنها هم در این موضوع لحاظ شود. ببینید اصلا شریک شما راضی به نسیه دادن هست؟ یا اینکه برای بیشتر شدن فروش و همراهی با مشتریان اصلا تاکید بر نسیه دادن دارد. خلاصه اینکه این تصمیم، مهم است و باید برای آن خوب فکر کنید و راهکار انجام آن و عواقب کار را به خوبی بررسی کنید.

قوانین بسیار مهم در نسیه دادن

نسیه دادن یا ندادن یک موضوع مهم و جدی در مغازه داری است. بهتر است که موارد زیر را در هنگام نسیه دادن حتما رعایت کنید:

  • به کسی که نمی شناسید یا سابقه ای از او نمی دانید، هرگز نسیه ندهید.
  • به کسی که اعتبار خوبی ندارد، هرگز نسیه ندهید.
  • اگر نسیه دادید، چک یا سفته یا چیزی را به عنوان ضمانت بگیرید. اگر هیچ چیز نداشت بگویید، یک نفر آدم معتمد را بیاورد که حداقل ضمانتش را بکند. حتی ضمانت لفظی که من ضمانت این آقا را می کنم.
  • هیچ وقت اجازه ندهید حجم نسیه ها بیشتر از ۵۰ درصد دارایی شما شود. بهتر است به اندازه ۲۰ درصد از پولی که در کاسبی دارید، به دیگران نسیه بدهید که اگر پولتان را ندادند ورشکست نشوید.

در پایان کلام اگر بخواهید بدانید که بالاخره نسیه بدهید یا نه؟ باید بدانید که این بستگی به شما و طرز فکر شما دارد. اما با توجه به کسب و کارهای معروف و بزرگ و همینطور وضعیت بازار، نسیه دادن بهتر است. چون باعث فروش بیشتر می شود و شبکه مشتریان شما را قوی تر می کند. ولی باید قوانینش را به درستی رعایت کنید و بی گدار به آب نزنید.

برگرفته از کتاب های: مغازه داری حرفه ای، مدیریت بازاریابی، مدیریت استراتژیک ۳۶۰ درجه، نوآوری باز و مدیریت رفتار سازمانی


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

مغازه داران عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه نمایید.

اصول اولیه مغازه داری

مشکلات مغازه داری

روش های افزایش فروش مغازه

فوت و فن مغازه داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا