راه اندازی کسب و کار

چگونه مغازه را از ورشکستگی نجات دهیم؟

چگونه مغازه را از ورشکستگی نجات دهیم؟

اولین مطلب مهم که در مورد جلوگیری از ورشکستگی باید بدانید این است که موفقیت و شکست برای ثروتمندترین افراد هم وجود دارد. خیلی از این پولدارها روزگاری بدهکار هم بوده اند. هیچ وقت فکر نکنید که این فراز و نشیب ها همیشگی است، یا کار کلا تمام است. به قول آن ضرب المثل معروف از این ستون تا آن ستون فرج است. گاهی اوقات افراد آن قدر نا امید می شوند که دچار افسردگی شده و از کار کردن هم می‌افتند. یا گاهی سلامت خود را نیز در خطر می اندازند. اما افرادی که به سرد و گرم روزگار آشنا هستند با مشکلات و شکست ها روبرو می شوند. حتی وقتی افراد دیگر سعی در نا امید کردن آنها دارند به خود روحیه داده و بیشتر تلاش می کنند. پس با پیش آمدن اتفاقات ناگوار، اول از همه باید روحیه خود را حفظ کنیم و بعد سعی کنیم با یادگیری و کوشش بیشتر حرکت کنیم. حتما باید به رحمت و فضل خداوند متعال امید داشته باشیم و این شرایط را موقت بدانیم.


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

به جای کشتی در حال غرق شدن با قایق به ساحل بروید

عزیزان همیشه توجه داشته باشید که برای رسیدن به موفقیت ما نیاز به نیرو و انگیزه داریم. پس با هر امکاناتی که دارید سعی کنید بهترین نتیجه را بگیرید. منظورم این است که من دیدم که یک نفر با یک مغازه کوچک و اجناس خیلی کمتر توانسته است درآمد بیشتری نسبت به یک مغازه بزرگ کسب کند. پس همانطور که گفتم می توانید با تعویض مغازه بزرگ با کوچک و یا تغییر محصولات و نحوه فروش، شرایط را تغییر دهید. حتی محصولات را در دست بگیرید و به سراغ مشتریان بروید. البته قبل از هر کاری دلایل وضعیت پیش آمده را خوب بررسی کنید. تا از انرژی و توانمندیهای که فعلا موجود دارید، حداکثر بهره را ببرید و کارهای بیهوده انجام ندهید.

برای مثال شما ۴ سال در یک کسب و کار و بازارهای آن زحمت کشیده اید و سرمایه لازم برای توسعه کار را جمع کرده اید. حالا با یک اتفاق و حادثه ناگوار آن سرمایه را از دست داده اید. آیا باید دوباره ۴ سال دیگر تلاش کنید تا آن سرمایه را به دست آورید. واقعیت این است که شما وقت زیادی برای کسب تجربه و دانش لازم برای سود کردن در آن بازار را گذاشته اید. حالا شما می توانید در یکسال این مسیر را به راحتی طی کنید. فقط سرمایه اولیه را می خواهید. حتی احتمال دارد با اعتباری که بین دوستان و آشنایان دارید ، بتوانید موقتا قرض بگیرید. در واقع اعتبار شما در بازار و بین دوستان و اقوام یک سرمایه همیشگی است که از بین رفتنی نیست و می تواند معجزه کند. احتمالا برای همین هم هست که خداوند متعال در قرآن، انسانها را همیشه دعوت به فکر کردن و اخلاق مدار بودن می کند. یعنی اصلی ترین کار زندگی بشر را این نکته بر می شمارد.

عبرت، مهمترین چیزیست که شما باید از شکستها بگیرید که خیلی هم در کسب و کار شما ارزشمند است و می تواند پله های ترقی شما شود. عبرت گرفتن از شکست ها و درس آموزی، از تجربه قرار گرفتن در مشکلات است. ضمنا توجه کنید وقتی در شرایط سخت هستید، سرمایه تان را فقط در کاری وارد کنید که تجربه لازم را در آن کار دارید و فعلا خیلی کم آزمون و خطا کنید. همیشه تجربه های ارزشمند از دل شکستها بدست می آید. حتی انگیزه های معجزه گر در دل شرایط سخت است. پس با پیش آمدن این وضعیت ها همیشه به جنبه های مثبت فکر کنید و با یادگیری و کوشش راهکارهای مناسب را پیدا کنید.

یک فوت کوزه گری دیگر

در اینجا شاید بهتر باشد تا این روش را هم یاد بگیرید که شما در کاسبی می توانید همیشه بعضی از حوادث و شرایط ناگوار را پیش بینی کنید. و برای آنها راه حل هایی را در نظر داشته باشید. البته بهتر است مقداری از سرمایه یا پس انداز خود را برای چنین شرایطی داشته باشید. حتی می توانید همیشه بخشی از محصولات و کالاهای مغازه را از مواردی انتخاب کنید که قابلیت نقدشوندگی خیلی خوبی داشته باشد. برای مثال در یک مغازه لباس فروشی حجم زیادی روسری و شال هم داشته باشید. تا هر وقت به پول نقد نیاز داشتید با یک حراج هم مشتریان را بیشتر جذب کنید. هم با فروش آنها که قیمت کمی دارند و افراد زیادتر خرید می کنند بتوانید نقدینگی لازم را بدست آورید.

در پایان امیدوارم که اگر با تجربه شکست مواجه شدید بتوانید با موفقیت از آن تجربه، پلکان ترقی برای کسب و کار خود بسازید و همیشه مغازه ای داشته باشید که سود زیاد و سرشار برای شما داشته باشد. سلامت و پیروز باشید.

برگرفته از کتاب های: مغازه داری حرفه ای، مدیریت بازاریابی، مدیریت استراتژیک ۳۶۰ درجه، نوآوری باز و مدیریت رفتار سازمانی


اگر شما هم مغازه دار هستید و دوست دارید درآمدتان را بیشتر کنید. فرصت را از دست ندهید. شما می توانید با یک هزینه کم جلوی ضررهای آینده را بگیرید. برای مشاهده ویدئوی آموزشی کلیک کنید.

مغازه داران عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه نمایید.

اصول اولیه مغازه داری

مشکلات مغازه داری

روش های افزایش فروش مغازه

فوت و فن مغازه داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا